Bardejów

Bardejowskie Kupele (Słowacja)

wyjazd o godz. 8.30 sprzed Centrum Lecznictwa Uzdrowiskowego, powrót ok. 17.30

Bardejów to stare, zabytkowe miasto na Słowacji, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowały się średniowieczne mury obronne z basztami i bramami, centrum z malowniczym rynkiem oraz gotycka Bazylika Św. Idziego, z ołtarzami z XV i XVI wieku. Na wycieczce zwiedzamy kościół św.Idziego, zabytkowy rynek, idziemy wzdłuż murów obronnych, w zależności od pogody – zwiedzamy muzeum w ratuszu albo skansen w Bardejowskich Kupelach.

Bardejowskie Kupele to uzdrowisko położone 6 km od miasta Bardejów. Bardejowskie wody mineralne – szczawy, leczące przede wszystkim choroby układu pokarmowego, znane były już w XIII wieku. Rozwój uzdrowiska zaznacza się od wieku XVIII, było to ulubione uzdrowisko polskiej szlachty. Najsłynniejszą osobą, która rozreklamowała Bardejowskie Kupele była cesarzowa Sisi – Elżbieta Bawarska, żona Franciszka Józefa – w parku jej pomnik. W uzdrowisku piękne stare i nowe budynki sanatoryjne, malowniczy skansen budownictwa ludowego.

Svidnik (Świdnik) – to małe miasto na trasie powrotu do Iwonicza-Zdroju. Są tu miejsca związane z Bitwą o Przełęcz Dukielską – wielki cmentarz żołnierzy radzieckich i skansen broni ciężkiej.

W czasie wolnym możliwość degustacji dań regionalnych oraz zakupów.

Cena 110 zł

obejmuje: transport, ubezpieczenie, usługę przewodnika, bilety wstępu.