Żarnowiec

Muzeum Marii Konopnickiej
w Żarnowcu ,
Zamek Odrzykoński, rezerwat skalny Prządki, wizyta w winnicy podkarpackiej

 wyjazd o godz. 13.00 sprzed Centrum Lecznictwa Uzdrowiskowego, powrót ok. 17.00

Przejazd przez Zręcin, gdzie na cmentarzu pochowany jest wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz .

W Żarnowcu  znajduje się Muzeum autorki Roty-Marii Konopnickiej. Muzeum mieści się w  XVIII wiecznym dworku, ofiarowanym poetce   przez Naród w 25-lecie pracy twórczej.  Zgromadzono tam bogatą  ekspozycję darów dla pisarki :  dyplomy, listy pochwalne, księgi pamiątkowe oraz wyposażenie dworku: sień, salon, gabinet, kuchnia. W budynku Lamusa znajduje się ekspozycja biograficzna poetki. W trakcie zwiedzania istnieje możliwość zakupów wydawnictw , rzadko dostępnych w księgarniach  .

Zamek

Odrzykoński zwany też Kamieńcem należał do znamienitych rodów rycerskich W  XVII wieku zamek podzielono pomiędzy rodziny Firlejów i Skotnickich, pomiędzy którymi zaczęły się  spory, często kończone sądownie. W XIX wieku zamek należał do Aleksandra Fredry, który w oparciu o autentyczne historie rodzinne napisał tu “Zemstę”. Obecnie zamek zachowany jest w postaci trwałej ruiny, zwiedzamy muzeum zamkowe, kaplicę, podziwiamy piękną panoramę na okolicę.zwiedzanie Zamku Kamieniec – zamek był własnością min. Aleksandra Fredry. Na kanwie wydarzeń zamkowych powstała „Zemsta” Aleksandra Fredry.

Rezerwat Przyrody Prządki tworzy zespół ostańców skalnych. Skały te osiągają wysokość ponad 20m, zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji stworzył swoje oryginalne kształty.

Wizyta w winnicy podkarpackiej, degustacja wina podkarpackiego.

Wymienione  miejsca odwiedzamy zgodnie z aktualnym harmonogramem , w zależności od pory roku i przewidywanych warunków atmosferycznych.
Cena wycieczki obejmuje: transport, usługę przewodnika, bilety wstępu.

Cena 50zł