Zamek w Łańcucie

 

Wyjazd o 9.05 spod Biura Omnibus, powrót o 18.30

 

Muzeum – Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych i niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zniszczony na początku XVII w. obecny zamek zbudowany został w latach 1629-1642 przez Stanisława Lubomirskiego. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu “palazzo in fortezza”.

Ponad 100 lat później ówczesna właścicielka Łańcuta Izabella z Czartoryskich Lubomirska, żona marszałka wielkiego koronnego księcia także Stanisława Lubomirskiego przekształciła fortecę w zespół pałacowo – parkowy. To właśnie jej zamek zawdzięcza cenne wnętrza i znajdujące się w nich kolekcje, na każdym kroku przypominają o jej obecności. A wśród nich są Sala Balowa, Teatrzyk, Apartamenty Chiński i Turecki – to tylko niektóre z nich. Wtedy też powstał malowniczy park w stylu angielskim, otaczający rezydencję. Do dziś w parku tym odbywają się koncerty, np. podczas majowych Muzycznych Festiwali. Pod koniec XVIII w. Łańcut należał do najwspanialszych rezydencji w Polsce. Kwitło tutaj życie muzyczne i teatralne, bywało wielu znakomitych gości.

 

Po śmierci Izabelli Lubomirskiej zamek nieco podupadł. Dopiero na przełomie XIX i XX, gdy ówcześni państwo na zamku Roman i Elżbieta Potoccy zmodernizowali go nieco i przebudowali, stał się jedną z najokazalszych rezydencji pałacowych w Europie środkowo-wschodniej w stylu neobaroku francuskiego. Ostatni ordynat Alfred Potocki opuścił Łańcut w lipcu 1944 r. Rok później w zamku utworzono muzeum.

 

W trakcie naszej wycieczki zwiedzamy wnętrza pałacowe, Stajnie i Wozownie, dla chętnych udostępniona jest także Storczykarnia (dodatkowo płatne).

 

Cena 135 zł obejmuje: ubezpieczenie, transport, usługę przewodnika