Dukla, Pustelnia św. Jana, zakupy na Słowacji

Wyjazd spod Biura Omnibus o 13:35, powrót o 18:00

 

Dukla to niewielkie miasto u podnóża Góry Cergowej. W Dukli urodził się i pochowany jest patron Polski – święty Jan z Dukli. Zwiedzamy Sanktuarium św. Jana, w którym są również pamiątki związane z pobytem papieża Jana Pawła II, który spędził noc w klasztorze Bernardynów z 9/10.06.1997, przed kanonizacją św. Jana w czasie mszy w Krośnie 10.06.1997. W pobliżu sanktuarium pomnik “Krzyż Pojednania” jako symbol najważniejszych dziejów Dukli. W czasie II wojny światowej Dukla była terenem okrutnie krwawych walk w ramach Operacji Dukielsko-Preszowskiej.

 

W Trzcianie Pustelnia św. Jana – miejsce, gdzie przebywał św. Jan jako pustelnik, a obecnie mieści się tu neogotycki kościół, źródło z cudowną wodą, dom pustelnika. Z pustelni piękne widoki na okoliczne góry. Chętni mogą przejść Drogą Krzyżową, która poprowadzona jest na zboczu góry Zaśpit nad pustelnią i kościółkiem. W okresie zimowym dojazd do Pustelni jest niemożliwy, wtedy proponujemy zwiedzanie rokokowego kościoła św. Marii Magdaleny w Dukli.

Po zwiedzaniu wjeżdżamy do pierwszego sklepu za granicą polsko-słowacką, gdzie możemy zakupić słowackie specjały płacąc złotówkami.

Cena wycieczki 60 zł obejmuje transport, ubezpieczenie, usługę przewodnika