Eger – miasto zabytków, wina i relaksu

Wyjazd z Iwonicza Zdroju o godzinie 4.00 powrót o godzinie 22.00

Eger, panorama miasta

Eger to zabytkowe miasto w północnych Węgrzech, położone pomiędzy górami Bukowymi a masywem Mátra założone przez Stefana I Świętego w pierwszej połowie XI wieku. W połowie XIII wieku prężnie rozwijające miasto zostało najechane i doszczętnie zniszczone przez Tatarów. Po tym tragicznym wydarzeniu król Bela IV polecił w mieście wybudować twierdzę, która miała w przyszłości chronić Eger przez atakami.W 1552 roku po klęsce Węgrów pod Mohaczem miasto wraz z zamkiem oblegane było przez prącą na Europę przeszło stutysięczna armię turecką. W dziejach Węgier bohaterska bitwa o Eger miała podobne znaczenie jak w historii Polski obrona Częstochowy i stała się symbolem, dającym Węgrom nadzieję na wyzwolenie spod osmańskiej okupacji.  Turcy w końcu zdobyli Eger i okupowali go przez całe następne stulecie. Po odzyskaniu niepodległości, odróżnieniu od pozostałych miast kraju nie dostało się ono we władanie Habsburgów ,dzięki czemu mogło swobodnie i dynamicznie się rozwijać. To właśnie w tym okresie powstało większość pięknej, barokowej zabudowy miejskiej.Do czasów obecnych w Egerze zachowało się jedno z najpiękniejszych węgierskich barokowych starych miast.

Najważniejsze zabytki Egeru to m in. monumentalna bazylika z  XIX wieku , barokowy XVIII wieczny Pałac Arcybiskupi , stanowiący jeden z symboli miasta 40 metrowy Minaret (pozostałość po okupacji tureckiej), zbudowana przez serbskich osadników w XVIII w wieku cerkiew, XVIII wieczne barokowe liceum z obserwatorium astronomicznym, eklektyczny ratusz miejski, barokowy kościół Minorytów oraz górujące nad miastem  ruiny XIII wiecznego zamku. Po przyjeździe do Egeru zwiedzamy miasto przez 2,5 godziny. Po mieście oprowadza nas węgierski przewodnik.Następnie udajemy się na kąpiele w termalnych basenach , gdzie lecznicza woda siarkowa osiąga temperaturę 37 stopni Celsjusza. Ponadto w kompleksie zlokalizowanych jest 7 basenów rekreacyjnych, basen sportowy, łaźnia turecka, budynki salonów spa&wellness. Relaks w kąpielisku trwa 3 godziny.

Eger to mekka winiarskich smakoszy  w tej części Europy. Żeby najgłębiej zanurzyć się w rozkosze degustacji, trzeba opuścić centrum miasteczka i dotrzeć na jego peryferie do Doliny Pięknej Pani.W Dolinie działa kilkadziesiąt winiarnii, których wejścia wbudowane są w zbocza otaczających to miejsce wzgórz. Miękka, wulkaniczna skała to jedno z bogactw północnych Węgier. Cały region, z Doliną Pięknej Pani na czele, usiany jest malowniczymi piwnicami, a właściwie jaskiniami, w których przechowuje się wino.W tym malowniczym miejscu kończymy naszą przygodę z Egerem. W  węgierskiej czardzie (karczmie)  zapraszamy na posiłek (węgierski gulasz i deser) oraz degustację kilku gatunków węgierskiego wina. Jeżeli  zasmakuje, można zrobić zakupy bezpośrednio u producenta i zabrać do Polski wspomnienia z węgierskiej przygody.